Jakie auta opłaca się sprowadzać z USA w 2026? Top modele i realne kalkulacje
Nie każde auto z Ameryki się opłaca. Pokazujemy segmenty i konkretne modele z najlepszym stosunkiem ceny do kosztu importu oraz te, na których najłatwiej stracić.
Pytanie "jakie auta opłaca się sprowadzać z USA" pada w naszej infolinii częściej niż jakiekolwiek inne. Odpowiedź "amerykańskie" jest bezużyteczna, bo opłacalność nie wynika z marki ani z tego, jak egzotycznie auto wygląda na polskiej drodze. Wynika z arytmetyki: z pojemności silnika, z rodzaju nadwozia w taryfie celnej, z tego, ile waży i ile miejsca zajmie w kontenerze, oraz z tego, jak duża jest różnica między ceną na aukcji w Stanach a ceną tego samego rocznika na OTOMOTO.
Poniżej rozkładamy tę arytmetykę na czynniki pierwsze. Pokazujemy, gdzie leżą progi podatkowe, na przykładzie liczbowym przechodzimy przez pełną kalkulację, a na końcu podajemy konkretne segmenty i modele, które w 2026 roku wychodzą korzystnie, oraz te, przy których łatwiej stracić niż zarobić.
Skrót dla niecierpliwych: najlepiej wychodzą auta z silnikiem do 2.0 litra (akcyza 3,1% zamiast 18,6%), o wartości aukcyjnej powyżej ok. 6 000 USD (koszty stałe rozkładają się na większą wartość) i w nadwoziu, które w taryfie celnej jest samochodem osobowym, a nie dostawczym. Najgorzej: tanie auta poniżej 3 000 USD, duże pickupy i benzynowe V8 powyżej 3.0.
Od czego naprawdę zależy opłacalność importu
Zanim spojrzysz na jakikolwiek konkretny model, musisz zrozumieć cztery dźwignie, które decydują o końcowym rachunku. Ta sama Toyota RAV4 może być świetnym interesem albo wyrzucaniem pieniędzy - w zależności od tego, po której stronie każdego z tych progów się znajdzie.
Próg 2,0 litra, czyli najdroższa granica w całej kalkulacji
Polska akcyza od samochodów osobowych ma dwie stawki i przeskok między nimi jest brutalny. Do 2,0 litra pojemności skokowej zapłacisz 3,1% podstawy opodatkowania. Powyżej 2,0 litra - 18,6%. To sześciokrotna różnica na jednym parametrze technicznym.
Dla pojazdów hybrydowych (MHEV i HEV) stawki są zredukowane o połowę: 1,55% do 2,0 litra i 9,3% powyżej. Auta w pełni elektryczne oraz wodorowe są z akcyzy zwolnione.
W praktyce oznacza to, że silnik 1.998 cm3 i silnik 2.400 cm3 w bliźniaczych wersjach tego samego modelu generują zupełnie inny koszt końcowy. Przy aucie o wartości celnej 60 000 zł różnica w samej akcyzie to około 9 300 zł. Zawsze weryfikuj dokładną pojemność w danych lota, a nie w folderze producenta - amerykańskie wersje potrafią mieć inne silniki niż europejskie odpowiedniki o tej samej nazwie.
Klasyfikacja taryfowa, czyli 10% kontra 22%
Cło w Unii Europejskiej dla samochodów osobowych wynosi 10% wartości celnej. Ale pojazdy przeznaczone do transportu towarów, czyli w praktyce znaczna część amerykańskich pickupów, klasyfikowane są w innej pozycji taryfowej i podlegają cłu 22%. Do tego dochodzi VAT 23% naliczany od sumy wartości celnej i cła, więc wyższe cło automatycznie podbija także podatek.
Efekt: Ford F-150, kultowy i pozornie tani na amerykańskiej aukcji, po odprawie potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, niż wynikało z prostego przeliczenia ceny licytacji. Klasyfikację ustala urząd celny na podstawie budowy pojazdu (osobna kabina, otwarta przestrzeń ładunkowa, ładowność), a nie na podstawie tego, jak pojazd był zarejestrowany w Stanach.
Koszty stałe, które nie zależą od ceny auta
Transport lądowy z placu aukcyjnego do portu, fracht morski, odprawa, transport z portu do Twojego miasta i prowizja pośrednika są w dużej mierze niezależne od tego, ile auto kosztowało. Kontener kosztuje tyle samo, czy wiozą w nim Hondę Civic za 4 000 USD, czy Porsche Cayenne za 40 000 USD.
Realne widełki, z jakimi pracujemy na co dzień:
- Transport lądowy w USA: od 525 USD do 4 500 USD, mediana około 800 USD. Decyduje odległość placu aukcyjnego od portu.
- Fracht morski (samochód osobowy): od 675 USD do 1 275 USD, typowo około 695 USD. Najdrożej z Zachodniego Wybrzeża (Los Angeles, Seattle), najtaniej z portów wschodnich.
- Transport z portu europejskiego pod dom w Polsce: około 2 200 zł.
- Prowizja NextCar-USA: 3 000 zł netto.
- Dopłaty: niepełna dokumentacja +100 USD, pojazd elektryczny lub hybrydowy +100 USD, pojazd ponadgabarytowy (np. Volvo XC90, Audi Q8, Dodge Durango) +150 do +250 USD.
Wniosek jest prosty i bardzo praktyczny: im tańsze auto, tym większy udział kosztów stałych w cenie końcowej. Przy pojeździe wylicytowanym za 3 000 USD logistyka i opłaty potrafią przekroczyć wartość samego auta. Przy pojeździe za 15 000 USD te same koszty to już rozsądny narzut. Dlatego import naprawdę tanich samochodów prawie nigdy nie ma sensu ekonomicznego.
Kurs dolara i moment przewalutowania
Cała amerykańska część rachunku jest w dolarach, a polska w złotych. Przy imporcie o wartości 100 000 zł zmiana kursu o 15 groszy przesuwa koszt o kilka tysięcy złotych. Kurs stosowany do wyliczenia wartości celnej to kurs celny publikowany przez Ministerstwo Finansów, obowiązujący w miesiącu zgłoszenia - a nie kurs z dnia licytacji.
W praktyce między wygraną licytacją a odprawą mija zwykle 6 do 10 tygodni. To wystarczająco długo, żeby kurs istotnie się zmienił. Planując budżet, zawsze zostawiaj 5-7% zapasu na ruch kursowy.
Pełna kalkulacja na przykładzie: auto wylicytowane za 10 000 USD
Weźmy realistyczny scenariusz: kompaktowy SUV z silnikiem 1.5 turbo, wylicytowany na Copart w Chicago za 10 000 USD, transportowany do portu w Nowym Jorku i dalej do Bremerhaven, odprawiany w Polsce. Kurs przyjmujemy 3,90 zł za dolara.
| Pozycja | Kwota | Uwagi |
|---|---|---|
| Cena wylicytowana | 10 000 USD | kwota z młotka |
| Opłaty aukcyjne | ok. 900 USD | buyer fee, gate fee, virtual bid fee, opłata środowiskowa |
| Transport lądowy do portu | 800 USD | mediana dla placów w głębi kraju |
| Fracht morski | 695 USD | kontener współdzielony |
| Wartość celna (podstawa) | 12 395 USD | cena + koszty do granicy UE |
| Cło 10% | 1 240 USD | samochód osobowy, pozycja CN 8703 |
| VAT 23% | 3 136 USD | od sumy wartości celnej i cła |
| Razem w USD | 16 771 USD | ok. 65 400 zł po kursie 3,90 |
| Akcyza 3,1% | ok. 810 zł | od 40% podstawy, silnik do 2.0 |
| Transport port - dom | 2 200 zł | dostawa pod wskazany adres |
| Prowizja NextCar-USA | 3 000 zł netto | pełna obsługa procesu |
| Tłumaczenia, rejestracja, tablice | ok. 900 zł | opłaty urzędowe i przysięgły |
| Szacunkowy koszt "pod dom" | ok. 72 300 zł | bez ewentualnej naprawy |
Ten sam samochód z silnikiem 2.5 zamiast 1.5 kosztowałby przy identycznej cenie licytacji około 4 000 zł więcej, wyłącznie z powodu wyższej akcyzy. A gdyby to był pickup zaklasyfikowany jako pojazd towarowy, różnica na samym cle i VAT sięgnęłaby ponad 7 000 zł.
Powyższa kalkulacja to model poglądowy dla typowego przypadku. Dokładne kwoty dla konkretnego lota, placu aukcyjnego i portu wyliczysz w kalkulatorze kosztów importu, a samą akcyzę sprawdzisz w kalkulatorze akcyzy. Stawki podatkowe podajemy według stanu na wrzesień 2026 roku.
Segmenty, w których import z USA wychodzi najlepiej
Kompaktowe SUV-y i crossovery z silnikiem do 2.0
To dziś najbezpieczniejszy wybór dla osoby, która sprowadza auto pierwszy raz. Amerykański rynek jest nimi zalany, więc podaż na aukcjach jest ogromna, a ceny odpowiednio niskie. Jednocześnie to najgorętszy segment w Polsce, więc odsprzedaż jest łatwa.
Kluczowa zaleta: wersje na rynek amerykański bardzo często mają silniki poniżej progu 2,0 litra. Toyota RAV4 z 2.5 to problem, ale Honda CR-V z 1.5 turbo, Ford Escape z 1.5 EcoBoost czy Hyundai Tucson z 1.6 T-GDI mieszczą się w niższej stawce akcyzy.
Zwróć uwagę na wyposażenie. Amerykańskie wersje standardowo mają automatyczną skrzynię, klimatyzację, kamerę cofania i duży ekran, podczas gdy europejskie odpowiedniki w podstawowej wersji często nie mają nic z tej listy. Kupując auto z USA, kupujesz zwykle wyższą półkę wyposażenia za te same pieniądze.
Hybrydy i samochody elektryczne
Tu działa podwójna dźwignia. Po pierwsze, obniżona akcyza (1,55% zamiast 3,1% dla hybryd do 2.0) albo pełne zwolnienie dla aut elektrycznych. Po drugie, w Stanach hybrydy i elektryki są w wielu stanach tańsze niż w Polsce, bo rynek ma nadpodaż po fali subsydiów.
Toyota Camry Hybrid, Ford Fusion Hybrid, Hyundai Ioniq, Kia Niro czy Tesla Model 3 to modele, które regularnie wychodzą korzystniej niż ich krajowe odpowiedniki. Pamiętaj tylko o dopłacie 100 USD do frachtu za pojazd z baterią wysokonapięciową oraz o tym, że przy elektryku trzeba osobno sprawdzić stan ogniw (SoH), bo wymiana pakietu potrafi kosztować więcej niż całe auto.
Sedany premium z silnikiem poniżej 2,0 litra
Amerykanie masowo przesiedli się na SUV-y, przez co klasyczne sedany tracą tam na wartości znacznie szybciej niż w Europie. To tworzy okazje w segmencie premium: BMW serii 3 i 5 z silnikami 2.0, Mercedes klasy C i E, Audi A4 i A6, Lexus IS i ES, Volvo S60 i S90.
Wersje amerykańskie tych aut są zwykle bogato wyposażone, a jednocześnie ich odpowiedniki w Polsce trzymają cenę. Warunek: sprawdź, czy konkretny egzemplarz ma silnik 2.0, a nie 3.0. W przypadku serii 5 czy klasy E to różnica między rozsądną inwestycją a kosztowną pomyłką.
Muscle cars i sportowe ikony
Ford Mustang, Chevrolet Camaro i Dodge Challenger to segment, w którym różnica cenowa między Stanami a Polską jest największa - tych aut praktycznie nie ma na naszym rynku wtórnym, więc porównanie wypada bezlitośnie na korzyść importu.
Uwaga na silnik. Mustang z 2.3 EcoBoost wpada w wyższą stawkę akcyzy (18,6%), ale nadal bywa opłacalny, bo baza cenowa jest bardzo niska. Mustang GT z 5.0 V8 to już zupełnie inna kalkulacja: przy wartości celnej 100 000 zł sama akcyza sięga około 7 400 zł, do tego dochodzi wyższe spalanie i droższe ubezpieczenie. Sprowadzaj V8 wtedy, kiedy chcesz mieć to konkretne auto, a nie wtedy, kiedy szukasz oszczędności.
Motocykle i quady
Najczęściej pomijany, a bardzo opłacalny kierunek. Fracht morski dla jednośladu to stała stawka 500 USD (750 USD z Los Angeles) zamiast 675-1 275 USD za samochód, a amerykańskie ceny Harleyów, sportowych Suzuki czy Hond są ułamkiem polskich. Szerzej opisaliśmy to w osobnym poradniku o imporcie motocykli i quadów z USA. Aktualne loty znajdziesz w wyszukiwarce motocykli i ATV.
Konkretne modele z widełkami cenowymi
Poniższa tabela to punkt wyjścia, a nie wyrocznia. Ceny na aukcjach zmieniają się z tygodnia na tydzień i zależą przede wszystkim od zakresu uszkodzeń. Traktuj ją jako listę modeli, od których warto zacząć przeszukiwanie bazy aktualnych ofert.
| Model | Typowy silnik US | Stawka akcyzy | Dlaczego się opłaca |
|---|---|---|---|
| Honda CR-V | 1.5 turbo | 3,1% | ogromna podaż, tanie części, świetna odsprzedaż w Polsce |
| Toyota Camry Hybrid | 2.5 hybryda | 9,3% | niezawodność, obniżona stawka hybrydowa, niskie spalanie |
| Ford Escape | 1.5 / 2.0 EcoBoost | 3,1% | bardzo niska baza cenowa na aukcjach |
| Hyundai Tucson / Kia Sportage | 1.6 T-GDI | 3,1% | identyczne z europejskimi, prosta rejestracja |
| BMW serii 3 (G20) | 2.0 turbo | 3,1% | bogate wyposażenie US, wysoka cena w PL |
| Mercedes klasy C (W205/W206) | 2.0 turbo | 3,1% | duża różnica cenowa, dobra dostępność części |
| Lexus ES / IS | 2.0 / 2.5 hybryda | 3,1% / 9,3% | bezawaryjność, w Polsce rzadkie i drogie |
| Tesla Model 3 | elektryczny | zwolniona | brak akcyzy, nadpodaż na rynku US |
| Ford Mustang | 2.3 EcoBoost | 18,6% | bardzo niska cena wyjściowa mimo wyższej akcyzy |
| Jeep Wrangler | 2.0 turbo | 3,1% | kultowy, trzyma wartość, w PL bardzo drogi |
| Mazda CX-5 | 2.5 | 18,6% | opłaca się tylko przy dużym rabacie na aukcji |
| Harley-Davidson (różne) | - | brak akcyzy | tani fracht, ogromna różnica cenowa |
Czego lepiej nie sprowadzać
Równie ważna jak lista okazji jest lista pułapek. Te kategorie regularnie kończą się rozczarowaniem:
- Auta tańsze niż 3 000-4 000 USD. Koszty stałe (logistyka, cło, VAT, prowizja) przekroczą wartość pojazdu. Kupujesz wtedy głównie transport, a nie samochód.
- Duże pickupy (F-150, Silverado, RAM 1500). Ryzyko klasyfikacji jako pojazd towarowy z cłem 22%, dopłata za gabaryt, wysokie spalanie i trudna odsprzedaż poza wąską grupą entuzjastów.
- Benzynowe V8 powyżej 5,0 litra kupowane "dla oszczędności". Akcyza 18,6%, kosmiczne spalanie, drogie OC. Kupuj je świadomie, dla przyjemności, nie z kalkulatorem.
- Auta z tytułem "flood" (zalane) i "fire" (spalone). Woda i ogień niszczą instalację elektryczną w sposób, który ujawnia się miesiącami. To najczęstsze źródło reklamacji w całej branży.
- Modele nigdy nieoferowane w Europie, z rzadkimi częściami. Chrysler Pacifica czy Buick Enclave są tanie na aukcji z konkretnego powodu: w Polsce nie kupisz do nich połowy podzespołów bez sprowadzania ich osobno.
- Auta z brakującym lub niejasnym tytułem własności. Bez czystego tytułu własności nie zarejestrujesz pojazdu w Polsce, nawet jeśli fizycznie stoi już na Twoim podjeździe.
Rodzaj uszkodzenia zmienia kalkulację bardziej niż model
Na aukcjach Copart i IAAI ten sam model potrafi kosztować 4 000 albo 14 000 USD - różnicę robi wyłącznie zakres szkody. Z perspektywy opłacalności warto znać hierarchię:
- Uszkodzenia najbardziej opłacalne: szkody parkingowe, uszkodzony zderzak, drobne wgniecenia poszycia, uszkodzenie jednego reflektora. Naprawa jest przewidywalna i tania, a przecena na aukcji nieproporcjonalnie duża.
- Grad (hail damage): osobna kategoria warta uwagi. Auto jest w pełni sprawne mechanicznie, ma czysty przebieg i często niski wiek, a przecena bywa dwucyfrowa procentowo. Koszt naprawy bezinwazyjnej (PDR) jest zwykle znacznie niższy niż zniżka na aukcji.
- Uszkodzenia ryzykowne: uderzenie w przód z aktywacją poduszek (koszt kompletu poduszek i pasów potrafi przekroczyć 10 000 zł), uderzenie boczne w słupek, uszkodzenia podwozia.
- Uszkodzenia dyskwalifikujące: zalanie, pożar, uszkodzenie ramy nośnej, "all over" przy jednoczesnym braku kluczyka i statusu "run and drive".
Zawsze sprawdzaj, czy lot ma status Run and Drive oraz czy dołączono kluczyk. To dwa najtańsze sygnały świadczące o tym, że auto jeszcze niedawno jeździło. Więcej pułapek opisaliśmy w tekście o typowych błędach przy licytacji.
Jak w pięć minut ocenić opłacalność konkretnego lota
- Sprawdź pojemność silnika w danych lota i ustal, po której stronie progu 2,0 litra się znajduje.
- Zweryfikuj tytuł własności. Clean albo Salvage z jasną historią to zielone światło. Flood, fire, junk albo brak tytułu to koniec analizy.
- Pobierz raport historii pojazdu po numerze VIN. Jak go czytać, opisaliśmy w poradniku o VIN, Carfax i Autocheck. Podstawowe dane techniczne sprawdzisz też w naszym darmowym dekoderze VIN.
- Policz pełny koszt pod dom w kalkulatorze importu, wpisując konkretny plac aukcyjny - odległość do portu potrafi zmienić rachunek o 2 000 USD.
- Znajdź trzy porównywalne oferty w Polsce (ten sam model, rocznik, przebieg, stan bezwypadkowy) i odejmij od średniej ceny koszt planowanej naprawy.
- Ustal maksymalną stawkę i jej nie przekraczaj. Jeśli różnica po odjęciu wszystkich kosztów i naprawy jest mniejsza niż 15%, gra nie jest warta świeczki - to za mały bufor na niespodzianki.
Ile realnie można zaoszczędzić
Uczciwa odpowiedź brzmi: przy dobrze dobranym aucie od 20% do 40% względem ceny porównywalnego egzemplarza w Polsce, przy czym górna granica dotyczy modeli, których u nas praktycznie nie ma, i aut wymagających naprawy blacharskiej.
Jeśli ktoś obiecuje Ci 60% oszczędności, prawie na pewno pomija w kalkulacji akcyzę, koszt naprawy albo fakt, że auto po szkodzie całkowitej ma na polskim rynku wtórnym wyraźnie niższą wycenę niż egzemplarz bezwypadkowy. Import z USA to solidny, powtarzalny sposób na kupienie lepiej wyposażonego auta za mniejsze pieniądze - a nie maszynka do robienia fortuny.
Jeżeli chcesz, żeby ktoś przeszedł z Tobą całą tę ścieżkę, od wyboru lota po tablice rejestracyjne, zobacz procedurę zakupu albo napisz do nas przez formularz kontaktowy. Weryfikacja opłacalności konkretnego lota nic nie kosztuje.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie auto z USA jest najbardziej opłacalne dla początkującego?
Kompaktowy SUV lub crossover z silnikiem do 2,0 litra, o wartości aukcyjnej 8 000-15 000 USD, z czystym tytułem i lekką szkodą blacharską. Taki profil daje niską akcyzę (3,1%), przewidywalny koszt naprawy, dużą podaż na aukcjach i łatwą odsprzedaż w Polsce.
Czy opłaca się sprowadzać tanie auta poniżej 5 000 dolarów?
Zwykle nie. Koszty stałe (transport lądowy, fracht, cło, VAT, prowizja, transport w Europie) wynoszą kilkanaście tysięcy złotych niezależnie od ceny pojazdu. Przy aucie za 4 000 USD stanowią one większość rachunku, więc oszczędność względem polskiego rynku znika.
Dlaczego pickupy z USA są tak drogie po sprowadzeniu?
Bo pojazdy przeznaczone do transportu towarów podlegają w Unii cłu w wysokości 22% zamiast 10%, a wyższe cło podnosi też podstawę VAT. Do tego dochodzi dopłata za ponadgabaryt przy frachcie i zwykle silnik powyżej 2,0 litra, czyli akcyza 18,6%.
Czy samochód elektryczny z USA jest zwolniony ze wszystkich opłat?
Nie ze wszystkich. Auta w pełni elektryczne są zwolnione z akcyzy, ale nadal płacisz cło 10% i VAT 23%. Do frachtu dochodzi dopłata około 100 USD za pojazd z baterią wysokonapięciową. Przed licytacją koniecznie sprawdź stan zdrowia baterii.
Jak sprawdzić pojemność silnika przed licytacją?
Pojemność wynika z numeru VIN i jest podawana w danych lota. Możesz ją zweryfikować w darmowym dekoderze VIN NextCar. Nie opieraj się na nazwie modelu, bo wersje amerykańskie często mają inne jednostki napędowe niż europejskie odpowiedniki o tej samej nazwie handlowej.
Ile trwa cały proces od licytacji do rejestracji?
Typowo od 8 do 12 tygodni: około 1-2 tygodnie na odbiór z placu i transport lądowy, 4-6 tygodni rejsu, 1-2 tygodnie na odprawę celną i transport pod dom oraz kilka dni na rejestrację w wydziale komunikacji.